Get Adobe Flash player

035 – Noční pochod – Operace „CHALK“

6. 7. 2024

Start a cíl: Pečice – hřiště

Trasa – letadlem 8,5 km, pěšky 21,5 km

Tento pochod je výjimečný nejen svojí četností, jelikož se koná jednou za pět let, ale také svým specifickým provedením. Také není individuální záležitostí, jelikož je potřeba ho absolvovat výhradně ve skupině a veškerá moderní technika je zakázána. Vystačit jsme si museli pouze s mapou a kompasem, jako za starých časů.

Naše skupina měla označení 001 a jako první jsme prošli instruktáží na střelnici a jak se nejlépe pohybovat na územím hlídaném SS. Další instrukce, dokumenty a plán jsme dostali v Britském táboře a pak už jsme vyrazili na letiště, kde nás naložili a odvezli na tajné místo seskoku.

Po výsadku jsme se museli rychle zorientovat v terénu a důležité bylo vyhnout se hlídce četníků, což se nám povedlo a tak jsme mohli odvysílat zprávu Londýnu, že všechno běží podle plánu. Dál se nám ovšem moc dobře nevedlo a část skupiny byla zadržena esesáky. Naštěstí nám v osvobozování zajatých kolegů pomohli tamní partyzáni a tak jsme se s nimi zase zanedlouho setkali a mohli jsme pokračovat v plnění mise. Po cestě nás překvapila ukrytá německá hlídka, kterou nikdo z nás nečekal a na chvíli jsem zase ztratil své spolubojovníky, kteří se snažili před hlídkou utéct jako já.. Nakonec jsme se zase ale všichni našli a pokračovali jsme spolu do Bukovan, a pak jsme se vydali k bývalé vlečce, abychom se nenápadně dostali do cíle naší cesty. V cíli jsme v pořádku předali tajné informace a operace CHALK byla tímto zdárně splněna a ukončena. Za dobrou službu Londýnu celá naše skupina 001 obdržela Medaile nejvyšší poctě za statečnost na území okupovaném nepřítelem.

Z mého pohledu tento netradiční pochod nemá chybu a lze jen těžko vyjádřit slovy, co jsem všechno za tu noc zažil. Kdo nezažil, nepochopí, jaké to je, když si Vás veze gestapo v noci na výslech… Zkrátka bylo to skvělé a pochod bych určitě doporučil všem, kromě dětí a slabších jedinců, je totiž náročný psychicky i fyzicky. ⛄⛄⛄

Rád bych poděkoval všem, kteří se podíleli na organizování tohoto pochodu, za skvělý zážitek a za pět let zase na viděnou!

Na pochodu „zdar“ !

Váš turista Pavel Krahulec 

⛄🏔️🗻⛰️⛄