Get Adobe Flash player

029 – Pochod k poctě Milana Rastislava Štefánika 

22. 7. 2023

Start a cíl: Březová pod Bradlom – Slovensko 

Trasa měla 22 km a šli jsme ji 5 hod. 30 min.

Po příjezdu do slovenské Březové pod Bradlom jsme se šli zaregistrovat. U zápisu byl trochu zmatek v registračních papírech, takže jsme se museli sami dohledat v krabici s papíry🥴. Po úspěšném najití sama sebe 😁😁😁 jsme dostali mapu, která sloužila i jako kontrolní karta. Vyzvedli jsme si sváču, pití a vyrazili jsme na cestu.

Trasa nás na začátku vedla po žluté k Čiernemu Blatu a k rozcestí Dvoly, kde jsme měli první kontrolní bod. Chlapec kontrolor tam seděl za pařezem a moc nebyl vidět, škoda. Pokračovali jsme po modré k třem Památníkúm SNP oddielu Jána Repta, k rozcestí Lopušná – prameň a Lopušná památník SNP – Jan Bystřický. Kus jsme šli po silnici č.499 (nebezpečný úsek ☠️) a dorazili jsme do obce Horné Košariská, kde jsme měli druhý kontrolní bod – cesta by k němu mohla být lépe značená!🥴 Pokračovali jsme podél okraje vesnice přes pole a louky. Ve vesnici, do které jsme došli, jsme míjeli školu a muzeum M. R. Štefánika. Došli jsme k rozcestí Dolné Košariská, odtud jsme šli po žluté značce mírným stoupáním⛰️k rozcestí Chrbát Bradla, tam jsme se přepojili na zelenou značku k Mohyle M. R. Štefánika, která je dominantou tamní oblasti. V infocentru jsme měli třetí kontrolní bod. Po kontrole jsme se vydali po červené ke kostelu Nejsvětější Trojice a Památníku Hurbanovských Bojov 22. IX. 1848, kde byl poslední kontrolní bod. Odtamtud už jsme zamířili rovnou do cíle na náměstí generála M. R. Štefánika. V cíli jsme obdrželi krásnou medaili a certifikát. Na medaili jsem měl štěstí, protože jsem přišel brzy do cíle a medaile ještě byly..⛄⛄😁😁⛄⛄Poté jsme si odpočinuli a počkali na Blůdu a Elišku a jeli jsme se ještě podívat na Čachtický hrad (viz foto na fb).

Po trase byli dobový vojáci, kteří měli různou bojovou výbavu a mohli jsme si ji i vyzkoušet (viz foto na fb). Když bych to měl shrnout, pochod byl velmi pěkný, nicméně organizace docela vázla. Napříště by se organizátoři mohli na pochod lépe připravit a obstarat i dost medailí a stužek. 

Na pochodu „zdar“!

Váš turista Pavel Krahulec

⛄⛰️🏔️🗻⛄