001 – PODZEMNÍ POCHOD 2017 – ZPRÁVA AGENTA CHODCE

Organizátor: Pochodnický spolek

Ročník pochodu: 1

Popis:

Na místo jsem dorazil už v předvečer pochodu. Rtuť na teploměru už se skoro neměla kam „smršťovat“, ale obloha byla čistá a pohled na nasvětlený objekt vstupního portálu dělostřelecké tvrze působil opravdu úctihodně. Přesnul jsem se do administrativní budovy, kde jsem se sešel s několika kolegy agenty. Moderní zázemí administrativní budovy mne mile překvapilo. Guláš však mnohem více.

Po probdělé noci jsem v ranních hodinách absolvoval prezenci, která s ohledem na čas byla ještě plynulá a rychlá. Později se u místa prezence již tvořily shluky návštěvníků, ale organizátoři vše zvládali s ledovým klidem a přeci jen když už někdo musel chvíli stát frontu, stál v teple. Po prezenci jsem dostal balíček s občerstvením. To obsahovalo dva šátečky, které jsem hned spořádal ke snídani. Zbytek občerstvení jsem si ponechal na cestu. Do podzemí jsme vyráželi po menších skupinách. To bylo příhodné, protože každá skupinka měla vlastního průvodce a ve větším počtu už by byla prohlídka hodně nepraktická. Průvodce hovořil velice srozumitelně, k věci a jednalo se opravdu o člověka, který ví, o čem mluví. Po seznámení se se vstupním portálem tvrze jsme vyrazili do podzemí. Hned z počátku mne velice udivil výborný stav, ve kterém se podzemí dochovalo. Je to však mimo jiné dáno tím, že po válce zde byly různé plány k využití ze strany armády a s objektem se tedy pracovalo nadále.

Rozsah podzemních prostor byl obrovský. Samotné chodby čítají sice méně jak 2 kilometry, avšak některé jejich části jsme prošli vícekrát. Již v úvodu podzemí jsme narazili na první prostor, kde byla zřízena provizorní jídelna. zde byl teplý čaj (vojenská klasika) a v klidu jsme zde mohli posnídat. K tomu mi posloužil zbytek balíčku. Během této podzemní snídaně nás průvodce obohatil o další informace a pak jsme pokračovali podzemím dál. V mnoha podzemních prostorách jsou zřízeny různé galerie, které nabízejí spousty artefaktů. Teplota byla někde okolo 7°C, takže oproti povrchu tam bylo krásně teplo. Výhoda podzemí je, že je tam teplota stabilní po celý rok.

Když už jsme něco málo nachodili po chodbách, čekaly na nás schody do jednoho z povrchových srubů. No, klobouk dolu, tohle běhat denně a ještě ve výstroji … Nepamatuji si, kolik jich přesně bylo, ale bylo to více jak 200. Nahoře jsme si prohlédli interiér srubu a pak jsme se vydali po stejných schodech zpět do podzemí. Následoval opět přesun podzemními chodbami, na jehož konci nás nečekal výtah, jak jsem doufal, ale další schody. Těch už bylo o něco více a vedly do dělostřeleckého srubu. Průvodce nás pod těmito schody opustil, avšak po jejich zdolání nás čekal jiný. Po rozdýchání těchto schodů jsme si srub prohlédli, průvodce nám pověděl historii a pak nás nemilosrdně vyhnal ven do mrazivého počasí.

Nevím přesně, co se venku během našeho pobytu v podzemí dělo, ale mráz byl obrovský a dohlednost minimální. Při obhlídce vnějšku srubu to ještě šlo, ale o něco dále mne již bičoval mrazivý vítr. Sněhem jsem doputoval k povrchu několika objektů a přes obec Králíky, okolo Muzea, které jsem tentokrát vynechal, jsem se dostal až zpět k místu startu. Byl jsem po té krátké procházce docela promrzlý, ale čekala na mě opečená klobása, která mne vrátila zpět do života. Vynikající nápad organizátorů. V administrativní budově jsem si pak převzal ocenění. Medaili chválím, velice originální a krásně zpracovaný kousek.

Celkově pochod hodnotím velice kladně. Na zmrzlý leden krátší „rozvičková“ trasa. Skutečnost, že byla propojena turistická prohlídka s pochodem, je velice zajímavá myšlenka a musím uznat, že povedená. Co se počasí venku týče, v neděli už prý měli krásně … co dodat :-). Každopádně skvělá akce na odstartování sezóny a příští rok nás zavede do jiné tvrze, takže určitě nevynechám.

Agent H